🇪🇺 ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ

У нас ВЖЕ міститься інформація по більшості країн, які прийняли та адаптували тимчасовий захист. У блоці ми описали важливі практичні нюанси, які вам варто знати.

🔹 7 важливих пунктів: простими словами про тимчасовий захист.

1. Тимчасовий захист - це особлива процедура, яка запроваджена ЄС, адже отримання статусу біженця дуже довга процедура, яка була не ефективна щоб забезпечити розміщення великої кількості людей, які евакуювались з України.

2. Тимчасовий захист - це НЕ те саме, що і міжнародний захист, гуманітарний захист, міжнародний притулок, біженство.

3. По своїй сутності та процедурі, тимчасовий захист більше схожий на дозвіл на тимчасове проживання/тимчасове резидентство/residence permit. Деякі країни так і пишуть у своїх роз`яснюючих матеріалах.

4. Не всі країни ЄС просто приймають цей документ, хтось адаптує навіть назву, хтось - саму процедуру, хтось - строк дії. Тому уважно дивіться інформацію по своїй країні.

5. Тимчасовий захист не розповсюджується на українців, які не перебували в Україні до 24 лютого 2022 року, але окремі країни роблять певні виключення (наприклад, Іспанія, Італія). Слідкуйте за інформацією по країнам.

6. Ви можете отримати тимчасовий захист з будь-яким документом або навіть без документів, звернувшись у районну адміністрацію міста в країні, де ви перебуваєте (наразі так у більшості країн).

7. Ви маєте право податися на тимчасовий захист у будь-якій країні (наприклад, доїхавши до Німеччини/Португалії/Нідерландів/Ірландії з українським паспортом або навіть без документів). Юридично, існує ризик, що країна може повернути вас на першу країну, де ви перетнули кордон. Однак на практиці, про такі випадки нам невідомо (пишіть, якщо знаєте більше).

А тепер, розкажемо трохи детальніше...

🔹Що таке тимчасовий захист?

- Особливий режим, який надає певним категоріям українців дозвіл на проживання терміном на один рік у будь-якій державі-члені ЄС. - Запроваджений Директивою ЄС 2001/55/EC https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:32022D0382

🔹Певним категоріям українців, це кому?

- Громадянам України, які знаходились та проживали в Україні до 24 лютого 2022 року - Членам їх сімей, у тому числі, неодружений партнер/ка у стабільних стосунках, а також його/її неповнолітні неодружені діти, інші близькі родичі, які проживали разом та перебували на утриманні партнера/партнерки - Особам без громадянства України, які мають посвідку на постійне проживання в Україні: (1) постійно мешкали в Україні на момент виїзду д України через війну (24.02.2022) ТА (2) не можуть повернутися своєї країни походження у безпечних умовах. 🔻 Зверніть увагу, що країна може адаптувати ці правила під себе, радимо перевіряти по кожній країні окремо.

🔹 Як довго я можу перебувати в країні?

- 1 рік відповідно до загальної директиви ЄС - Цей термін може бути продовжений на 6 місяців двічі 🔻 Зверніть увагу, що країна може адаптувати ці правила під себе, радимо перевіряти по кожній країні окремо.

🔹 Чи можу я переїхати або поїхати в іншу країну ЄС?

- Все залежить від країни :)

🔹 Що дає тимчасовий захист?

- Легальне перебування в ЄС без складних процедур - Медичну допомогу - Житло - Соціальні виплати (уточнюйте по країнам) - Доступ до ринку праці відповідно до політик національного ринку праці - Право на освіту і відвідування школи - Захист для дітей без супроводу і неповнолітніх

Читайте деталі про доступні опції юридичного статусу у вашій країні у розділі КРАЇНИ. Також слідкуйте за апдейтом по своїй країні.